to spotkanie organizowane przez młodych i dla młodych. Chcemy rozmawiać o tym, co dla nas ważne. Jak wykorzystać możliwości, które daje nam technologia? Jak budować trwałe relacje? Jak nie zwariować? Jak zadbać o siebie i znaleźć sens życia? Jakie będą zawody przyszłości i jak znaleźć ciekawą i rozwijającą pracę? Jak troszczyć się o środowisko naturalne i klimat? Jak budować bezpieczne i silne państwo? Jak rozpoznać zagrożenia w sieci i bronić przed dezinformacją?
JEŚLI:
- chcesz się rozwijać i realizować, ale masz poczucie, że równie ważne są relacje i wspólnota,
- jesteś dumny z Polski, jej osiągnięć, i właśnie tu chcesz żyć, pracować, założyć rodzinę,
- chcesz oddziaływać na otaczający cię świat,
- wziąć odpowiedzialność za nasz Kraj,
- lubisz konkrety, a nie jałowe dyskusje
- lubisz dobrą zabawę.
Weź udział w FORUM GEN.PL – i dołącz do Generacji Przyszłości!
Wstęp bezpłatny!
to spotkanie współrealizowane przez młodych i dla młodych, którzy zamiast pójść na grilla wolą porozmawiać o silnym państwie, wartościach tkwiących we wspólnocie i rodzinie, nowoczesnej gospodarce czy roli Polski w Europie i na świecie.
0Inspirację i doświadczenia ze spotkań, które pobudzą Cię i zmotywują do działania! Gwarantujemy współtworzenie największej tego typu imprezy w Europie, nowe znajomości i dobrą zabawę, oparte na trzech filarach!
debaTy i rozmowy
Dajemy przestrzeń do rozmowy i dyskusji o najważniejszych dla nas tematach. Zamiast wykładów i prelekcji stawiamy na żywą wymianę myśli i doświadczeń. Fire chat, one-on-one i zestawienie przedstawicieli naszego pokolenia z reprezentantem nieco starszego, to przepis na prawdziwą debatę.
warsztaTy na czasie
Stawiamy na praktykę i mistrzów praktyki – ekspertów i specjalistów, którzy w trakcie trwania warsztatów odkryją tajniki świata finansów, kryptowalut, IT i nowych technologii, rynku pracy, medytacji, wellbeingu, podróży, nowych mediów, miast i polityki miejskiej. Więcej 2
Integracja
Czeka na Ciebie wieczorna integracja! Ponadto w budowaniu relacji i dobrego nastroju pomogą strefy atrakcji oraz gastro.Nauka to Lubię
Doktor fizyki, dziennikarz i czołowy polski popularyzator nauki, znany z kanału YouTube Nauka. To Lubię. Od wielu lat w prosty sposób tłumaczy dorosłym i dzieciom, jak działa świat.
Autor książek popularnonaukowych i „Akademii Superbohaterów". Założyciel Fundacji Nauka. To Lubię oraz doradca Dyrektora Generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Prywatnie fan żeglarstwa.
redaktor naczelny Energetyka24.com
Prawnik, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny serwisu Energetyka24.
Laureat nagrody Studencki Nobel w kategorii Dziennikarstwo i Literatura, nagrody w konkursie Platynowe Megawaty za najlepszą publikację o rynku energii elektrycznej oraz nagrody Dobry Dziennikarz 2021. Nominowany w konkursie MediaTory oraz do nagrody Grand Press w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne. Stypendysta James S. Denton Transatlantic Fellowship.
Autor książek „Energiewende. Nowe niemieckie imperium” oraz „Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy”.
Prezes Instytutu Lema
Popularyzator technologiczny, dziennikarz naukowy powołany przez Komisję Europejską na funkcję Cyfrowego Ambasadora UE. Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Autor kanału technologicznego This is IT na serwisie Youtube oraz bloga makeway.pl. Stawia na człowieka, który rozumie, że technologia to tylko i aż narzędzie w jego rękach, którym powinien pozytywnie zmieniać świat. Promuje to co polskie i innowacyjne.
Analogowa astronautka
Nazywam się Agnieszka Elwertowska i jestem Inżynierem, Naukowcem oraz Analogową Astronautką.
Od 2017 roku staram się zrealizować swoje marzenie, aby zostać prawdziwą astronautką m.in. poprzez udział w licznych symulacjach misji kosmicznych. Na przykład brałam udział w pierwszej symulacji misji księżycowej CHILL-ICE wewnątrz tunelu lawowego na Islandii.
W 2022 roku założyłam grupę badawczą Otherworld, która zrealizowała pierwszą polsko-brazylijską symulację misji marsjańskiej wewnątrz Habitatu Marte w Brazylii.
Jestem również pełnomocnikiem Fundacji Polski Astronauta 2030, która ma szkolić przyszłych potencjalnych polskich astronautów. Od ponad dwóch lat jestem Kandydatką na Komercyjną Astronautkę amerykańskiej firmy AdvancingX.
W 2022 roku trafiłam na listy Forbes 30 under 30 oraz Leaders of the Future. Mimo wielu sukcesów wciąż się dokształcam. Obecnie jestem studentką na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku na kierunku Zarządzanie dla Inżynierów, a wcześniej ukończyłam studia inżynierskie z Informatyki.
CEO Synerise
CEO and co-founder of Synerise - AI & BigData Company - fastest growing technology (among 1000) company (#4 AI) in Europe according to Financial Times in 2022,2023.
Lecturer & Researcher at AGH University of Science&Technology.
CEO and majority shareholder of Wisla Krakow Football Club – one of the oldest and most titled Polish Football Clubs – founded in 1906.
tylkoteoria.pl
Autor bloga totylkoteoria.pl, dziennikarz naukowy, którego tekstu ukazały się m.in. w Tygodniku Powszechnym, Tygodniku Wprost, Energetyce24 czy Onecie. Popularyzator nauki, organizator Biologicznej Bzdury Roku i autor Bioksiążki.
pieing
Absolwentka Politechniki Śląskiej. Architektka, urbanistka.
W swoich social media jako @pieing opowiada o gospodarce przestrzennej, architekturze, urbanistyce oraz psychologii przestrzeni.
Dziennikarz, Polsat
Redaktor naczelny, dziennikarz Polsatu, prowadzący Wydarzenia i Gościa Wydarzeń. Autor „Znikającej Polski”.
Stacja7.pl
Dziennikarka, sekretarz redakcji portalu Stacja7.pl. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w Sekcji Komunikacji Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Odpowiedzialna za projekty medialne i marketingowe
Młodzi i Śląsk
Student Indywidualnych Studiów Międzobszarowych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Stażysta Parlamentu Europejskiego i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Aktualnie pracownik
Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Działacz społeczny i propagator postaw pro obywatelskich, Przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia
Studentów Uniwersytetu Śląskiego i Prezes fundacji: Młodzi i Śląsk. Koordynator projektów
międzynarodowych, alumn Akademii Liderów Dyplomacji.
Z pasji brydżysta, z urodzenia Bytomianin.
Instytut Cyfrowego Obywatelstwa
Twórczyni i prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa. Autorka książki “Wychowanie przy ekranie”. Pomysłodawczyni i współautorka pierwszego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej (2022) i Kwestionariusza Samooceny Higieny Cyfrowej.
Medioznawczyni, badaczka i działaczka społeczna. Ekspertka zespołu ds. edukacji Komitetu Dialogu Społecznego KIG. Członkini Rady Programowej Fundacji Orange. W poprzednich latach ekspertka Ministerstwa Cyfryzacji ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie, członkini Parlamentarnego Zespołu ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci oraz wiceprezeska Fundacji Dbam o Mój Zasięg. Pierwszych kilkanaście lat związana zawodowo z firmami z branży internetu i nowych technologii. Autorka licznych publikacji publicystycznych i popularno-naukowych z obszaru wpływu nowych technologii na społeczeństwo. Umieszczona na liście 100 Kobiet Roku 2022 przez magazyn Forbes Women.
NZS UŚ
Student prawa w ramach Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwent Prawa Amerykańskiego na UW. Uczestnik prestiżowych akademii, takich jak Kolegium Legislacji, Szkoła Przywództwa Pod Żaglami oraz Akademia Liderów Dyplomacji. Za swoją działalność naukową wyróżniony Stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz Stypendium Rektora. Laureat i Finalista konkursów z zakresu przemawiania i negocjacji.
Przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Śląskiego w kadencji 2022/2023, obecnie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej NZS UŚ oraz Senator Uniwersytetu Śląskiego.
Czynny uczestnik i wolontariusz na międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych o tematyce prawa nowych technologii.
W wolnych chwilach uwielbia odwiedzać nowe burgerownie.
HR Hints
Founder & CEO HR Hints, pierwszego butiku HR w modelu subskrypcyjnym. Ekspertka HR z doświadczeniem psychologicznym i menedżerskim. Liderka w branży tech, która współtworzyła startupy z udanymi exitami (m.in. akwizycja przez FedEx o wartości $228 mln) i wyjściami na giełdę.
Owner & CEO Culturivy - zestawu metody, książki i platformy dla HR. Autorka książki "Culturivy: The Power of Changing a Workplace" (premiera w czerwcu 2023), która opisuje autorską metodę budowania kultur organizacyjnych.
Instytut Demokracji Bezpośredniej
Koordynator Instytutu Demokracji Bezpośredniej.
Prezes Klubu Jagiellońskiego w latach 2018– 2023. Redaktor i szef działu „Podmiotowy obywatel” na portalu opinii Klubu Jagiellońskiego. Ekspert ds. społeczeństwa obywatelskiego Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i stały współpracownik czasopisma idei „Pressje”.
Działając w organizacjach pozarządowych, współinicjował kilka obywatelskich akcji w zakresie stanowienia prawa m.in. dotyczących ustawy o zbiórkach publicznych, tzw. ustawy o książce czy ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Autor stanowisk Klubu Jagiellońskiego w konsultacjach publicznych m.in. ustawy o Narodowym Instytucie Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i projekcie ustawy o jawności życia publicznego.
W latach 2012-2013 w Ministerstwie Sprawiedliwości uczestniczył w przygotowaniu tzw. ustaw deregulacyjnych oraz w pracach nad reformą procesu stanowienia prawa zwieńczonych projektem Koncepcji usprawnienia konsultacji publicznych rządowych projektów aktów normatywnych oraz Oceny Skutków Regulacji. W latach 2016-2017 był członkiem Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw przy ministrze rozwoju i finansów Mateuszu Morawieckim.
W przeszłości związany z Fundacją Republikańską, redaktor Rzeczy Wspólnych i Nowej Konfederacji. Pomysłodawca inicjatywy „Godzina dla Polski”. Zaangażowany w szereg działań trzeciego sektora o charakterze parasolowym, m.in. członek Rady Programowej VIII Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych, członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu, członek Rady Programowej 24. Szkoły Liderów Politycznych.
Mąż Karoliny, ojciec Leona i Józefa.
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, karierę zawodową rozpoczynał w sprzedaży, zafascynowany od zawsze technologią współtworzył software house, był zaangażowany w szereg projektów informatycznych związanych z budową dedykowanych rozwiązań i produktów, laureat nagrody Deloitte Fast 50CE. Pasja do budowy mechanizmów zarządzania i kształtowania menadżerów i organizacji zaprowadziła go do HR lub jak woli mówić do People & Culture.
Będąc jak zawsze blisko technologii wspierał, jako interim manager, doradca lub mentor, sukcesy i wzrost wielu polskich start-upów i scale-upów, pomagając budować i ulepszać organizacje na różnym etapie wzrostu. Współautor Culturivy - metodyki budowy obszaru People & Culture w organizacjach rosnących.
Od 2023 roku związany z EY jako Manager w zespole Digital HR Transformation HUB.
Prezes Fundacji Kongres Młodych
Kinga to ambitna i zaangażowana studentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim, pasjonująca się przecięciem prawa i technologii. Zrobiła znaczny wkład w tę dziedzinę poprzez aktywny udział w kilku ogólnopolskich konferencjach naukowych, prezentując przemyślane rozważania na temat zaufania do sztucznej inteligencji i etycznego rozwoju AI.
Ukończyła kurs z prawa kontraktowego prowadzony przez Harvard Law School i jest aktualnie w trakcie certyfikowanego szkolenia z "Prawa i Sztucznej Inteligencji", prowadzonego przez renomowaną kancelarię "Wardyński i Partnerzy". Te intensywne studia, łączące praktyczne i teoretyczne podejście do prawa, sprawiają, że Kinga ma unikalne doświadczenie i perspektywę na wyzwania prawne, które niesie ze sobą postęp technologiczny.
Jako Prezes Fundacji Kongres Młodych, Kinga nieustannie stara się tworzyć platformę dla młodych ludzi, aby rozwijać i realizować swoje pomysły. Jej praca jest dowodem na to, że jest przekonana o sile młodzieży jako katalizatora zmian.
Kinga to prawdziwy lider młodego pokolenia, nieustannie poszerzający horyzonty prawa i technologii, z niebywałym zaangażowaniem dla rzeczy, które uważa za ważne.
Zarządzający funduszem VC i pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego. W przeszłości: wiceminister rozwoju (2019-2020); członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP (2015-2020); Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (2015-2019); Rady Koalicji na Rzecz Polskich Innowacji (2015-2019); Prezes Klub Jagiellońskiego (2007 – 2012 / 2015-2018). Mąż Pauliny i tata piątki dzieci.
Krakowskie Stowarzyszenie Mówców
Doświadczona mówczyni, tutorka i sędzia. Swoją przygodę debatancką rozpoczęła 7 lat temu, zwyciężając XV edycję krakowskiego turnieju Szkoły Debaty. Od tego czasu nieustannie zaangażowana w debaty. Od 4 lat jest aktywną członkinią Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, gdzie prowadzi warsztaty z zakresu komunikacji, retoryki i wystąpień publicznych.
W działalności stowarzyszenia najbardziej lubi pracę z młodzieżą i dziećmi, co stało się dla niej inspiracją do stworzenia lig debatanckich w Mogilanach i Świątnikach Górnych. Angażuje się w organizację projektów zarówno na szczeblu lokalnym jak i ogólnopolskim. W ostatnim czasie uczestniczyła w projektach takich jak toruńska „Kuźnia Liderów Regionu” czy „Turniej Debat Historycznych”. Można ją było także spotkać w dwóch ostatnich edycjach Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, gdzie była członkiem zespołu organizacyjnego. Swoją pasję do wystąpień publicznych realizuje także w ramach studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie przygotowuje pracę magisterską na temat wpływu komunikacji niewerbalnej na wiarygodność mówcy. W wolnym czasie dzieli się zdobytą wiedzą, szkoląc i tutorując uczniów VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.
dziennikarz ekonomiczny
Journalist of the Year by the Wincott Foundation Best Radio Contributor, 2020 by the The Voice of the Listener & Viewer Tim Harford, described by the New Statesman as ‘per- haps the best popular economics writer in the world’, is a behavioural economist, BBC radio and TV presenter and award-winning Financial Times columnist. Sometimes called ‘Britain’s Malcolm Gladwell’, Tim offers a distinctive blend of storytelling, humor and intelligence.
Pieniądz jest Kobietą
Przygodę z budżetem domowym zaczęłam jeszcze na studiach z filologii polskiej a potem na zarządzaniu i finansach. Doświadczenie zawodowe z tej dziedziny zdobywałam także pracując w banku - zarówno z klientami biznesowymi jak i detalicznymi.
W 2017 roku założyłam bloga Pieniądz jest Kobietą. To był ten moment, w którym postanowiłam całą wiedzę i doświadczenie przełożyć na coś dostępnego dla zwykłego Kowalskiego. Na blogu dzielę się głównie z kobietami pomysłami na oszczędzanie, zwiększanie zarobków, zmniejszanie wydatków i inwestowanie. Tak zrodziło się moje miejsce w sieci, które rozrosło się później o kanał YT (Finanse w świecie Kobiet) i podcast (Finanse Kobiet).
Sprzątamy dla Polski
Działacz społeczny, suwalczanin, autor licznych akcji i projektów społecznych w sektorze edukacji, polityki młodzieżowej, ekonomii, historii i społeczeństwa obywatelskiego, współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem w latach 2019-2023, członek Rady Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, od 2021 roku członek zarządu Stowarzyszenia „Dla Polski”, wiceprzewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego w latach 2019-2021, członek Rady Działalności Pożytku Publicznego VI kadencji, członek Rady Parafialnej przy Parafii p.w. Bożego Ciała w Suwałkach, były członek Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Sieci przy Ministrze Cyfryzacji, przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej w latach 2017-2019, przewodniczący i opiekun Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki w latach 2016-2018, I wiceprezes Fundacji Służba Niepodległej w latach 2020-2022, wiceprezes Stowarzyszenia „Klub Rowerowy MTB Suwałki”, dwukrotny stypendysta Prezesa Rady Ministrów, a także prof. Piotra Kuryłłowicza, Prezydenta Miasta Suwałk oraz stypendysta rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Jest współautorem publikacji „O Młodzieżowych Radach”, raportu „O Samorządach Uczniowskich”, „Akademia Samorządu 2020”, „Akademia Samorządu 2021”, „Niezbędnik Wiedzy o Polsce”, „#PLDlaMłodych”, „Młoda Polska 2020-2022” oraz dokumentu „Założenia do Strategii Państwa dla Młodzieży”, a także jednym z inicjatorów projektu „Rekord dla Niepodległej”, w którym wzięło udział ponad 5 milionów osób oraz koordynatorem pięciu edycji akcji „#SprzątamyDlaPolski” w latach 2021-2023, w których wzięło udział ponad milion młodych ludzi w całej Polsce.
Organizował konferencje dla kilkuset młodych osób, m.in. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w Sejmie RP, w Belwederze oraz na Stadionie PGE Narodowy. Inicjator zwiększenia wsparcia uczniów w Suwałkach – kwoty stypendiów wzrosły o 100%, a także współinicjator powołania ustawowej Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, jeden ze współorganizatorów kilku edycji Młodzieżowego Marszu Niepodległości, współkoordynator projektu „Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów” w czasie epidemii COVID-19 realizowanego przez Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej. Przewodniczący Zespołu Doraźnego ds. opracowania zmian legislacyjnych wzmacniających młodzieżowe rady i sejmiki przy JST w Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem. Efekt prac zespołu stanowił istotną część ustawy autorstwa Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej wzmacniającej młodzieżowe rady i sejmiki w Polsce, która weszła w życie 23.06.2021. Uczestnik obrad „Okrągłego Stołu Edukacyjnego”, działający w obszarze ucznia w systemie edukacji.
Jest laureatem Konkursu „Barwy Wolontariatu” i absolwentem Akademii Liderów Rzeczypospolitej II stopnia. Współkoordynator licznych projektów społecznych takich jak m.in.: „Akademia Samorządu”, „#PLDlaMłodych”, „Akademia Nowych Mediów”, „Akademia Patriotyzmu”. Autor artykułów w ngo.pl, Niezbędniku Młodzieżowego Aktywisty i w miesięczniku „Wzrastamy”.
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku „Metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne” oraz „Zarządzanie projektami”. Od 2017 roku współpracuje z Fundacją "Pokonaj Raka", m.in. w ramach projektu "OnkoTour" - w 2018, 2019 i 2021 roku pełnił funkcję "Komandora" rajdów rowerowych z udziałem osób, które wygrały walkę z nowotworem. Członek Zespołu ds. Programu Szkoły Liderów Trójmorza, zaangażowany w prace Komitetu Programowego Międzynarodowego Forum Zarządzania Internetem – Szczytu IGF organizowanego przez ONZ i KPRM w 2021 w Katowicach, członek Komitetu Sterująco-Monitorującego Program „Polski Inkubator Rzemiosła”, laureat Konkursu „Ambasador Młodego Pokolenia RP” w kategorii: „Lider Młodego Pokolenia”, członek Komitetu Honorowego projektu "Zostań w Ojczyźnie. Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą" Konsorcjum Wojewódzkich Placówek Doskonalenia Nauczycieli, członek Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, członek Rady Programowej IV Kongresu Rozwoju Systemu Edukacji 2021
działaczka społeczna
Dolnoślązaczka, działaczka społeczna, tegoroczna maturzystka, pasjonatka biologii, sztuk walki oraz aktorstwa teatralnego.
Wiceprzewodnicząca Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i Nauki VI kadencji. Laureatka programu stażowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów „Liderzy Innowacji” – 2022 r. Dwukrotna stypendystka powiatowego programu „Discipulus Exemplorum”. Pełnomocnik Województwa Dolnośląskiego w Klubie Młodych Stowarzyszenia „Dla Polski”. Laureatka XXVII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Radna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w latach 2020-2021, przewodnicząca Komisji ds. Współpracy Zagranicznej, w ramach której zorganizowała debatę o prześladowaniu Polonii – „Rozmowy bez granic – sytuacji na Białorusi”. Sekretarz Młodzieżowej Rady Miejskiej Kłodzka II kadencji.
Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów
Przewodniczący Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów. Aktualnie student Kolegium Europejskiego w Natolinie. Absolwent Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych w SGH i stosunków międzynarodowych w Aalborg University.
Pan Winyl
Swoją przygodę z przedsiębiorczością zaczął w 2008 roku otwierając swój pierwszy sklep internetowy z winylami, przez kolejne lata działał na szeroko pojętym rynku muzycznym, jako manager artystów, promotor, organizator wydarzeń muzycznych, doradca rozwoju kariery, dystrybutor nośników fizycznych i cyfrowych.
W dobie pandemii zainteresował się kryptowalutami oraz tokenizacją w kontekście rynku muzycznego.
Uczestniczył w kilku projektach WEB 3, gdzie odpowiadał za tokenizację muzyki i marek artystycznych.
Obecnie prezes spółki POLVINYL, która łączy tłoczenie płyt winylowych z nowoczesnymi technologiami.
Autor "Książki o winylach" i winylowy felietonista Radia 357.
NZS UŚ
Studentka Prawa i Dziennikarstwa w Kolegium Indywidualnych Studiów Miedzyobszarowych Uniwersytetu Śląskiego. Wiceprzewodnicząca ds. finansów Niezależnego Zrzeszenia Studentów UŚ kadencji 2022/2023 i członkini Komisji Rewizyjnej. Ambasadorka Kariery Unii Europejskiej oraz była stażystka w Parlamencie Europejskim.
Zaangażowana w projekty społeczne związane z partycypacją młodzieży. Zajmująca się naukowo tematyką praw człowieka, prawa Unii Europejskiej i regionalizmem.
NZS UŚ
Absolwentka pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i terapii pedagogicznej, a także studentka III roku międzynarodowych studiów polskich na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Uwielbia pracę z ludźmi, dobrą kawę i podróżować w nowe miejsca. Interesuje się prawami dzieci a także socjalizacją płci.
Aktualnie pełni funkcję Sekretarza w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Nauczyciel z ponad 30-letnim stażem, doradca rozwoju osobistego, specjalista od skutecznych i oryginalnych metod nauczania. Trener szybkiego czytania.
Ireneusz Czyżewski to specjalista od niezwykle ciekawych, a równocześnie bardzo skutecznych metod nauczania. W Programie Pytanie na Śniadanie pokazywał, jak opanować tabliczkę mnożenia w 3 minuty, a w Dzień Dobry TVN opowiadał, jak tworzyć Mapę Myśli.
Szeroką wiedzę, głównie z matematyki i informatyki, przekazuje uczniom od ponad 30 lat. Jest doświadczonym trenerem szybkiego czytania oraz skutecznych metod uczenia się. Pracuje także z młodzieżą trudną i osobami niepełnosprawnymi.
działacz społeczny
Koordynator Klastrów Energii w XOOG Klastry Energii. Student V roku Prawa w ramach Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor analiz oraz raportów z zakresu prawa energetycznego.
Laureat i finalista konkursów z zakresu retoryki oraz negocjacji. Aktywny prelegent oraz współorganizator konferencji z zakresu historii prawa oraz teorii i filozofii prawa, a także panelista Śląskiego Festiwalu Nauki. Członek zarządów kół naukowych oraz organizacji studenckich, wśród których należy wyróżnić Korporację Akademicką. Alumn Kolegium Legislacji, Akademii Liderów Rzeczypospolitej oraz Kolegium RP. Za swoją działalność naukową i społeczną został uhonorowany wyróżnieniem w ramach ministerialnego konkursu Ambasador Młodego Pokolenia RP.
W wolnych chwilach amator gry na pianinie, gry w tenisa oraz pływania. Miłośnik muzyki poważnej, sympatyk Opery Śląskiej, fan książek fantasy, adept dolce vita, a nade wszystko dandys.
Sfinks Polska
Od sierpnia 2011 r. prezes Sfinks Polska, notowanej na GPW spółki, do której należą m.in. sieci gastronomiczne SPHINX, Piwiarnia czy Chłopskie Jadło. Stanowisko prezesa w Sfinksie piastował również w okresie od czerwca 2009 r. do kwietnia 2010 r., po czym przeszedł czasowo do rady nadzorczej tej spółki.
Zanim zaangażował się zarządczo i kapitałowo w Sfinks Polska, przez wiele lat współtworzył i zarządzał w randze prezesa grupą kapitałową Dominet, w ramach której poprzez franczyzę rozwijany był ogólnopolski Dominet Bank. W 2007 r. Dominet SA, a wraz z nim Dominet Bank, zostały z sukcesem sprzedane międzynarodowej grupie Fortis.
W swojej karierze Sylwester Cacek zasiadał także w radach nadzorczych spółek podlegających nadzorowi bankowemu i giełdowemu takich jak: Dominet Bank SA, Impel SA. Jest członkiem Rad Nadzorczych kilku spółek nie notowanych na GPW.
SIM Zagłębie
Prawnik, społecznik, przedsiębiorca.
Obecnie Prezes Zarządu SIM Zagłębie Sp. z o.o. Członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego w latach 2018-2022. Członek Zarządu Fundacji New Europę Foundation w latach 2015-2018. Koordynator finansowy projektów krajowych i europejskich.
Absolwent III edycji Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.
duszpasterz akademicki
Doktor teologii dogmatycznej, archidiecezjalny duszpasterz akademicki przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie oraz wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie; członek Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. Autor ponad 30 książek. Prowadzi stronę baptysterium.pl
PARP
Wykształcenie zdobywał w zakresie nauk społecznych, prawnych i ekonomicznych, jednak zawodowo i prywatnie rozwija się w obszarze innowacji, nowych technologii oraz programów wpierających startupy.
Od 14 lat związany z sektorem publicznym, początkowo w obszarze wsparcia projektów z zakresu kapitału ludzkiego, rozwoju i edukacji. Obecnie w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości koordynuje zespołem odpowiedzialnym za inicjatywy rozwojowe wyznaczające nowe standardy działania dla administracji publicznej w zakresie budowania jakości ekosystemu innowacji w Polsce. Realizuje program Connect&ScaleUp, który promuje polskich innowatorów i polskie innowacje, pokazuje przedsięwzięcia i przedsiębiorstwa, których rozwiązania i produkty opierają się na dostarczaniu wartości społeczeństwu, środowisku, kulturze, wspiera projekty nastawione na podejmowanie wyzwań biznesowych, rozwiązywanie problemów i szeroko rozumianą współpracę.
Czas wolny spędza kreatywnie oddając się pasji malarskiej, historii sztuki, wspinaczce oraz słuchaniu podcastów z zakresu neuronauki w sztucznej inteligencji oraz psychologii.
Strateg do spraw social mediów, twórca, szkoleniowiec, prowadzi konta, które łącznie gromadzą ponad 150,000 obserwujących. Redaktor portalu pięknadziewczyna.pl, który łączy pokolenie młodych kobiet, wprowadzając je w dorosłość.
Absolwentka reklamy i grafiki komputerowej na St.John’s University w Nowym Jorku. Mistrzyni Polski Seniorów we florecie kobiet 2020.
Instytut Inicjatyw Lokalnych
Prawnik zawodowo związany z administracją publiczną. Absolwent historii, a obecnie student czwartego roku prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Podczas swojej kariery zawodowej miał okazję współpracować z przedstawicielami władzy rządowej i samorządowej, a także parlamentarzystami. Jego doświadczenie obejmuje także pracę dziennikarską, co pozwoliło mu zdobyć wszechstronne umiejętności w komunikacji i analizie informacji.
Jako oficer łącznikowy brał czynny udział w organizowanych w Katowicach szczytach ONZ - WUF11 oraz IGF2021. Jego rola polegała na koordynacji działań i współpracy pomiędzy podmiotami, a także trosce o szereg delegacji międzynarodowych.
Odbył staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli, gdzie dokładnie poznał europejskie struktury polityczne i prawne oraz zyskał wartościowe doświadczenie i znajomości międzynarodowe.
Pełni funkcję koordynatora projektów w Fundacji Instytut Inicjatyw Lokalnych im. Waleriana Pańki. Jest aktywnym uczestnikiem wszelkich projektów i inicjatyw.
Instytut Roździeńskiego
Prawnik, filozof, przedsiębiorca, menadżer trzeciego sektora z 10 letnim doświadczeniem w koordynowaniu projektów edukacyjnych i prowadzeniu organizacji pozarządowych. Prezes Instytutu Roździeńskiego i Fundacji Ius et Civis.
Posiada bogate doświadczenie jako trener kompetencji kluczowych i cyfrowych, a także inicjator i realizator przedsięwzięć z zakresu edukacji historycznej, narzędzi cyfrowych, partycypacji i aktywności obywatelskiej.
Dziennikarz, vloger
Ekspert ds. komunikacji, prowadzący programu telewizyjnego, polski patriota, urodzony w rodzinie emigracyjnej w Wielkiej Brytanii. Od lat popularyzuje polską historię i kulturę wśród zagranicznych odbiorców.
Jest autorem kilku viralowych kampanii o tematyce patriotyczno-historycznej w językach angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, rosyjskim i niemieckim, m.in o Bitwie Warszawskiej, Zbrodni Katyńskiej, II Wojny Światowej czy o polskim dążeniu do reparacji wojennych. Jego filmy zostały odtworzone kilka milionów razy na YouTubie, kilkadziesiąt milionów razy na Twitterze i Facebooku, i ponad 100 milionów razy na Tik Toku.
Jest prowadzącym cyklu dokumentalno-historycznego “Polskie Dziedzictwo” dla TVP Dokument, w którym odwiedza tereny dawnej Rzeczpospolitej i opowiada o śladach polskości na tych terenach.
UAM
Student Politologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarz w Nowa Gazeta. Baltic.
Po protestach na Białorusi w 2020 przeniósł się do Polski.
Pracował w Ludowym Zarządzie Antykryzysowym pod kierunkiem Pawła Latuszko oraz w Instytucie Zachodnim w Poznaniu.
Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości
Specjalizuje się w nowych technologiach, kompetencjach przyszłości oraz rozwoju nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. Od 10 lat zawodowo zajmuje się NGO oraz pozyskiwaniem funduszy na ich działalność.
Z wykształcenia adwokat. Ukończył specjalistyczne MBA dla trzeciego sektora.
Prywatnie interesuje się ekologią.
NASK
Twórca Działu Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK. Ekspert w zakresie wykrywania dezinformacji i reagowania na to zjawisko.
Specjalizuje się w procesie monitorowania i analizy szkodliwych treści w mediach społecznościowych oraz tworzeniu skutecznych narzędzi komunikacji osłaniających infosferę.
Dyrektor Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK-PIB.
Prawnik
Prawnik, specjalista ds. elektromobilności oraz efektywności energetycznej. Autor kilkudziesięciu analiz i strategii związanych z wdrażaniem elektro i wodoromobilności oraz odnawialnych źródeł energii w polskich samorządach.
Zawodowo doradza i koordynuje realizację projektów poprawy efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach oraz inicjuje tworzenie klastrów energii. m.in. Klastra „Czysta energia dla Piastowa” oraz „Zawierciańskiego Klastra Energii”.
Ukraińska aktywistka
Mariana Salii urodziła się w Ukrainie, w obwodzie Winnickim. Jest absolwentką Uniwersytetu Winnickiego.
W 2017 roku podjęła ważną decyzję o przeprowadzce do Polski. Motywowana chęcią poszerzenia swoich horyzontów zawodowych i osobistych, postanowiła podjąć nowe wyzwania w innym kraju. W Polsce znalazła doskonałe warunki do dalszego rozwoju zawodowego.
Obecnie pełni funkcję koordynatora projektów ukraińskich. Jej praca polega na organizowaniu i zarządzaniu różnymi projektami, mającymi na celu promowanie współpracy między Polską a Ukrainą.
Koordynatorka projektów
Przyjechała do Polski w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Przed inwazją na pełną skalę zajmowała się biznesem eventowym na Ukrainie. Jest absolwentką Donieckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego.
W Polsce jej rodzinę przyjęło miasto Bielsko-Biała. W Klastrze innowacji społecznych pracuje od ponad roku, była koordynatorem projektów społecznych dla Ukraińców, a obecnie pracuje w dziale marketingu, tworząc grafiki, aplikacje z zakresu edukacji 4.0 i ochrony środowiska.
NASK
NASK
Twórca Działu Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK. Ekspert w zakresie wykrywania dezinformacji i reagowania na to zjawisko.
Specjalizuje się w procesie monitorowania i analizy szkodliwych treści w mediach społecznościowych oraz tworzeniu skutecznych narzędzi komunikacji osłaniających infosferę.
Dyrektor Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni w NASK-PIB.
Instytut Roździeńskiego
Instytut Roździeńskiego
Prawnik, filozof, przedsiębiorca, menadżer trzeciego sektora z 10 letnim doświadczeniem w koordynowaniu projektów edukacyjnych i prowadzeniu organizacji pozarządowych. Prezes Instytutu Roździeńskiego i Fundacji Ius et Civis.
Posiada bogate doświadczenie jako trener kompetencji kluczowych i cyfrowych, a także inicjator i realizator przedsięwzięć z zakresu edukacji historycznej, narzędzi cyfrowych, partycypacji i aktywności obywatelskiej.
Analogowa astronautka
Analogowa astronautka
Nazywam się Agnieszka Elwertowska i jestem Inżynierem, Naukowcem oraz Analogową Astronautką.
Od 2017 roku staram się zrealizować swoje marzenie, aby zostać prawdziwą astronautką m.in. poprzez udział w licznych symulacjach misji kosmicznych. Na przykład brałam udział w pierwszej symulacji misji księżycowej CHILL-ICE wewnątrz tunelu lawowego na Islandii.
W 2022 roku założyłam grupę badawczą Otherworld, która zrealizowała pierwszą polsko-brazylijską symulację misji marsjańskiej wewnątrz Habitatu Marte w Brazylii.
Jestem również pełnomocnikiem Fundacji Polski Astronauta 2030, która ma szkolić przyszłych potencjalnych polskich astronautów. Od ponad dwóch lat jestem Kandydatką na Komercyjną Astronautkę amerykańskiej firmy AdvancingX.
W 2022 roku trafiłam na listy Forbes 30 under 30 oraz Leaders of the Future. Mimo wielu sukcesów wciąż się dokształcam. Obecnie jestem studentką na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku na kierunku Zarządzanie dla Inżynierów, a wcześniej ukończyłam studia inżynierskie z Informatyki.
Krakowskie Stowarzyszenie Mówców
Krakowskie Stowarzyszenie Mówców
Doświadczona mówczyni, tutorka i sędzia. Swoją przygodę debatancką rozpoczęła 7 lat temu, zwyciężając XV edycję krakowskiego turnieju Szkoły Debaty. Od tego czasu nieustannie zaangażowana w debaty. Od 4 lat jest aktywną członkinią Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, gdzie prowadzi warsztaty z zakresu komunikacji, retoryki i wystąpień publicznych.
W działalności stowarzyszenia najbardziej lubi pracę z młodzieżą i dziećmi, co stało się dla niej inspiracją do stworzenia lig debatanckich w Mogilanach i Świątnikach Górnych. Angażuje się w organizację projektów zarówno na szczeblu lokalnym jak i ogólnopolskim. W ostatnim czasie uczestniczyła w projektach takich jak toruńska „Kuźnia Liderów Regionu” czy „Turniej Debat Historycznych”. Można ją było także spotkać w dwóch ostatnich edycjach Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, gdzie była członkiem zespołu organizacyjnego. Swoją pasję do wystąpień publicznych realizuje także w ramach studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie przygotowuje pracę magisterską na temat wpływu komunikacji niewerbalnej na wiarygodność mówcy. W wolnym czasie dzieli się zdobytą wiedzą, szkoląc i tutorując uczniów VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.
CEO Synerise
CEO Synerise
CEO and co-founder of Synerise - AI & BigData Company - fastest growing technology (among 1000) company (#4 AI) in Europe according to Financial Times in 2022,2023.
Lecturer & Researcher at AGH University of Science&Technology.
CEO and majority shareholder of Wisla Krakow Football Club – one of the oldest and most titled Polish Football Clubs – founded in 1906.
Pieniądz jest Kobietą
Pieniądz jest Kobietą
Przygodę z budżetem domowym zaczęłam jeszcze na studiach z filologii polskiej a potem na zarządzaniu i finansach. Doświadczenie zawodowe z tej dziedziny zdobywałam także pracując w banku - zarówno z klientami biznesowymi jak i detalicznymi.
W 2017 roku założyłam bloga Pieniądz jest Kobietą. To był ten moment, w którym postanowiłam całą wiedzę i doświadczenie przełożyć na coś dostępnego dla zwykłego Kowalskiego. Na blogu dzielę się głównie z kobietami pomysłami na oszczędzanie, zwiększanie zarobków, zmniejszanie wydatków i inwestowanie. Tak zrodziło się moje miejsce w sieci, które rozrosło się później o kanał YT (Finanse w świecie Kobiet) i podcast (Finanse Kobiet).
PARP
PARP
Wykształcenie zdobywał w zakresie nauk społecznych, prawnych i ekonomicznych, jednak zawodowo i prywatnie rozwija się w obszarze innowacji, nowych technologii oraz programów wpierających startupy.
Od 14 lat związany z sektorem publicznym, początkowo w obszarze wsparcia projektów z zakresu kapitału ludzkiego, rozwoju i edukacji. Obecnie w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości koordynuje zespołem odpowiedzialnym za inicjatywy rozwojowe wyznaczające nowe standardy działania dla administracji publicznej w zakresie budowania jakości ekosystemu innowacji w Polsce. Realizuje program Connect&ScaleUp, który promuje polskich innowatorów i polskie innowacje, pokazuje przedsięwzięcia i przedsiębiorstwa, których rozwiązania i produkty opierają się na dostarczaniu wartości społeczeństwu, środowisku, kulturze, wspiera projekty nastawione na podejmowanie wyzwań biznesowych, rozwiązywanie problemów i szeroko rozumianą współpracę.
Czas wolny spędza kreatywnie oddając się pasji malarskiej, historii sztuki, wspinaczce oraz słuchaniu podcastów z zakresu neuronauki w sztucznej inteligencji oraz psychologii.
Nauczyciel z ponad 30-letnim stażem, doradca rozwoju osobistego, specjalista od skutecznych i oryginalnych metod nauczania. Trener szybkiego czytania.
Ireneusz Czyżewski to specjalista od niezwykle ciekawych, a równocześnie bardzo skutecznych metod nauczania. W Programie Pytanie na Śniadanie pokazywał, jak opanować tabliczkę mnożenia w 3 minuty, a w Dzień Dobry TVN opowiadał, jak tworzyć Mapę Myśli.
Szeroką wiedzę, głównie z matematyki i informatyki, przekazuje uczniom od ponad 30 lat. Jest doświadczonym trenerem szybkiego czytania oraz skutecznych metod uczenia się. Pracuje także z młodzieżą trudną i osobami niepełnosprawnymi.
NZS UŚ
NZS UŚ
Studentka Prawa i Dziennikarstwa w Kolegium Indywidualnych Studiów Miedzyobszarowych Uniwersytetu Śląskiego. Wiceprzewodnicząca ds. finansów Niezależnego Zrzeszenia Studentów UŚ kadencji 2022/2023 i członkini Komisji Rewizyjnej. Ambasadorka Kariery Unii Europejskiej oraz była stażystka w Parlamencie Europejskim.
Zaangażowana w projekty społeczne związane z partycypacją młodzieży. Zajmująca się naukowo tematyką praw człowieka, prawa Unii Europejskiej i regionalizmem.
Sprzątamy dla Polski
Sprzątamy dla Polski
Działacz społeczny, suwalczanin, autor licznych akcji i projektów społecznych w sektorze edukacji, polityki młodzieżowej, ekonomii, historii i społeczeństwa obywatelskiego, współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem w latach 2019-2023, członek Rady Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, od 2021 roku członek zarządu Stowarzyszenia „Dla Polski”, wiceprzewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego w latach 2019-2021, członek Rady Działalności Pożytku Publicznego VI kadencji, członek Rady Parafialnej przy Parafii p.w. Bożego Ciała w Suwałkach, były członek Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Sieci przy Ministrze Cyfryzacji, przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej w latach 2017-2019, przewodniczący i opiekun Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki w latach 2016-2018, I wiceprezes Fundacji Służba Niepodległej w latach 2020-2022, wiceprezes Stowarzyszenia „Klub Rowerowy MTB Suwałki”, dwukrotny stypendysta Prezesa Rady Ministrów, a także prof. Piotra Kuryłłowicza, Prezydenta Miasta Suwałk oraz stypendysta rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Jest współautorem publikacji „O Młodzieżowych Radach”, raportu „O Samorządach Uczniowskich”, „Akademia Samorządu 2020”, „Akademia Samorządu 2021”, „Niezbędnik Wiedzy o Polsce”, „#PLDlaMłodych”, „Młoda Polska 2020-2022” oraz dokumentu „Założenia do Strategii Państwa dla Młodzieży”, a także jednym z inicjatorów projektu „Rekord dla Niepodległej”, w którym wzięło udział ponad 5 milionów osób oraz koordynatorem pięciu edycji akcji „#SprzątamyDlaPolski” w latach 2021-2023, w których wzięło udział ponad milion młodych ludzi w całej Polsce.
Organizował konferencje dla kilkuset młodych osób, m.in. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w Sejmie RP, w Belwederze oraz na Stadionie PGE Narodowy. Inicjator zwiększenia wsparcia uczniów w Suwałkach – kwoty stypendiów wzrosły o 100%, a także współinicjator powołania ustawowej Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, jeden ze współorganizatorów kilku edycji Młodzieżowego Marszu Niepodległości, współkoordynator projektu „Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów” w czasie epidemii COVID-19 realizowanego przez Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej. Przewodniczący Zespołu Doraźnego ds. opracowania zmian legislacyjnych wzmacniających młodzieżowe rady i sejmiki przy JST w Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem. Efekt prac zespołu stanowił istotną część ustawy autorstwa Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej wzmacniającej młodzieżowe rady i sejmiki w Polsce, która weszła w życie 23.06.2021. Uczestnik obrad „Okrągłego Stołu Edukacyjnego”, działający w obszarze ucznia w systemie edukacji.
Jest laureatem Konkursu „Barwy Wolontariatu” i absolwentem Akademii Liderów Rzeczypospolitej II stopnia. Współkoordynator licznych projektów społecznych takich jak m.in.: „Akademia Samorządu”, „#PLDlaMłodych”, „Akademia Nowych Mediów”, „Akademia Patriotyzmu”. Autor artykułów w ngo.pl, Niezbędniku Młodzieżowego Aktywisty i w miesięczniku „Wzrastamy”.
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku „Metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne” oraz „Zarządzanie projektami”. Od 2017 roku współpracuje z Fundacją "Pokonaj Raka", m.in. w ramach projektu "OnkoTour" - w 2018, 2019 i 2021 roku pełnił funkcję "Komandora" rajdów rowerowych z udziałem osób, które wygrały walkę z nowotworem. Członek Zespołu ds. Programu Szkoły Liderów Trójmorza, zaangażowany w prace Komitetu Programowego Międzynarodowego Forum Zarządzania Internetem – Szczytu IGF organizowanego przez ONZ i KPRM w 2021 w Katowicach, członek Komitetu Sterująco-Monitorującego Program „Polski Inkubator Rzemiosła”, laureat Konkursu „Ambasador Młodego Pokolenia RP” w kategorii: „Lider Młodego Pokolenia”, członek Komitetu Honorowego projektu "Zostań w Ojczyźnie. Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą" Konsorcjum Wojewódzkich Placówek Doskonalenia Nauczycieli, członek Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, członek Rady Programowej IV Kongresu Rozwoju Systemu Edukacji 2021
Zarządzający funduszem VC i pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego. W przeszłości: wiceminister rozwoju (2019-2020); członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP (2015-2020); Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (2015-2019); Rady Koalicji na Rzecz Polskich Innowacji (2015-2019); Prezes Klub Jagiellońskiego (2007 – 2012 / 2015-2018). Mąż Pauliny i tata piątki dzieci.
Instytut Demokracji Bezpośredniej
Instytut Demokracji Bezpośredniej
Koordynator Instytutu Demokracji Bezpośredniej.
Prezes Klubu Jagiellońskiego w latach 2018– 2023. Redaktor i szef działu „Podmiotowy obywatel” na portalu opinii Klubu Jagiellońskiego. Ekspert ds. społeczeństwa obywatelskiego Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i stały współpracownik czasopisma idei „Pressje”.
Działając w organizacjach pozarządowych, współinicjował kilka obywatelskich akcji w zakresie stanowienia prawa m.in. dotyczących ustawy o zbiórkach publicznych, tzw. ustawy o książce czy ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Autor stanowisk Klubu Jagiellońskiego w konsultacjach publicznych m.in. ustawy o Narodowym Instytucie Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i projekcie ustawy o jawności życia publicznego.
W latach 2012-2013 w Ministerstwie Sprawiedliwości uczestniczył w przygotowaniu tzw. ustaw deregulacyjnych oraz w pracach nad reformą procesu stanowienia prawa zwieńczonych projektem Koncepcji usprawnienia konsultacji publicznych rządowych projektów aktów normatywnych oraz Oceny Skutków Regulacji. W latach 2016-2017 był członkiem Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw przy ministrze rozwoju i finansów Mateuszu Morawieckim.
W przeszłości związany z Fundacją Republikańską, redaktor Rzeczy Wspólnych i Nowej Konfederacji. Pomysłodawca inicjatywy „Godzina dla Polski”. Zaangażowany w szereg działań trzeciego sektora o charakterze parasolowym, m.in. członek Rady Programowej VIII Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych, członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu, członek Rady Programowej 24. Szkoły Liderów Politycznych.
Mąż Karoliny, ojciec Leona i Józefa.
Młodzi i Śląsk
Młodzi i Śląsk
Student Indywidualnych Studiów Międzobszarowych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Stażysta Parlamentu Europejskiego i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Aktualnie pracownik
Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Działacz społeczny i propagator postaw pro obywatelskich, Przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia
Studentów Uniwersytetu Śląskiego i Prezes fundacji: Młodzi i Śląsk. Koordynator projektów
międzynarodowych, alumn Akademii Liderów Dyplomacji.
Z pasji brydżysta, z urodzenia Bytomianin.
Prezes Fundacji Kongres Młodych
Prezes Fundacji Kongres Młodych
Kinga to ambitna i zaangażowana studentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim, pasjonująca się przecięciem prawa i technologii. Zrobiła znaczny wkład w tę dziedzinę poprzez aktywny udział w kilku ogólnopolskich konferencjach naukowych, prezentując przemyślane rozważania na temat zaufania do sztucznej inteligencji i etycznego rozwoju AI.
Ukończyła kurs z prawa kontraktowego prowadzony przez Harvard Law School i jest aktualnie w trakcie certyfikowanego szkolenia z "Prawa i Sztucznej Inteligencji", prowadzonego przez renomowaną kancelarię "Wardyński i Partnerzy". Te intensywne studia, łączące praktyczne i teoretyczne podejście do prawa, sprawiają, że Kinga ma unikalne doświadczenie i perspektywę na wyzwania prawne, które niesie ze sobą postęp technologiczny.
Jako Prezes Fundacji Kongres Młodych, Kinga nieustannie stara się tworzyć platformę dla młodych ludzi, aby rozwijać i realizować swoje pomysły. Jej praca jest dowodem na to, że jest przekonana o sile młodzieży jako katalizatora zmian.
Kinga to prawdziwy lider młodego pokolenia, nieustannie poszerzający horyzonty prawa i technologii, z niebywałym zaangażowaniem dla rzeczy, które uważa za ważne.
UAM
UAM
Student Politologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarz w Nowa Gazeta. Baltic.
Po protestach na Białorusi w 2020 przeniósł się do Polski.
Pracował w Ludowym Zarządzie Antykryzysowym pod kierunkiem Pawła Latuszko oraz w Instytucie Zachodnim w Poznaniu.
Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości
Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości
Specjalizuje się w nowych technologiach, kompetencjach przyszłości oraz rozwoju nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. Od 10 lat zawodowo zajmuje się NGO oraz pozyskiwaniem funduszy na ich działalność.
Z wykształcenia adwokat. Ukończył specjalistyczne MBA dla trzeciego sektora.
Prywatnie interesuje się ekologią.
działaczka społeczna
działaczka społeczna
Dolnoślązaczka, działaczka społeczna, tegoroczna maturzystka, pasjonatka biologii, sztuk walki oraz aktorstwa teatralnego.
Wiceprzewodnicząca Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i Nauki VI kadencji. Laureatka programu stażowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów „Liderzy Innowacji” – 2022 r. Dwukrotna stypendystka powiatowego programu „Discipulus Exemplorum”. Pełnomocnik Województwa Dolnośląskiego w Klubie Młodych Stowarzyszenia „Dla Polski”. Laureatka XXVII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Radna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w latach 2020-2021, przewodnicząca Komisji ds. Współpracy Zagranicznej, w ramach której zorganizowała debatę o prześladowaniu Polonii – „Rozmowy bez granic – sytuacji na Białorusi”. Sekretarz Młodzieżowej Rady Miejskiej Kłodzka II kadencji.
duszpasterz akademicki
duszpasterz akademicki
Doktor teologii dogmatycznej, archidiecezjalny duszpasterz akademicki przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie oraz wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie; członek Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. Autor ponad 30 książek. Prowadzi stronę baptysterium.pl
Koordynatorka projektów
Koordynatorka projektów
Przyjechała do Polski w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Przed inwazją na pełną skalę zajmowała się biznesem eventowym na Ukrainie. Jest absolwentką Donieckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego.
W Polsce jej rodzinę przyjęło miasto Bielsko-Biała. W Klastrze innowacji społecznych pracuje od ponad roku, była koordynatorem projektów społecznych dla Ukraińców, a obecnie pracuje w dziale marketingu, tworząc grafiki, aplikacje z zakresu edukacji 4.0 i ochrony środowiska.
Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów
Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów
Przewodniczący Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów. Aktualnie student Kolegium Europejskiego w Natolinie. Absolwent Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych w SGH i stosunków międzynarodowych w Aalborg University.
tylkoteoria.pl
tylkoteoria.pl
Autor bloga totylkoteoria.pl, dziennikarz naukowy, którego tekstu ukazały się m.in. w Tygodniku Powszechnym, Tygodniku Wprost, Energetyce24 czy Onecie. Popularyzator nauki, organizator Biologicznej Bzdury Roku i autor Bioksiążki.
Strateg do spraw social mediów, twórca, szkoleniowiec, prowadzi konta, które łącznie gromadzą ponad 150,000 obserwujących. Redaktor portalu pięknadziewczyna.pl, który łączy pokolenie młodych kobiet, wprowadzając je w dorosłość.
Absolwentka reklamy i grafiki komputerowej na St.John’s University w Nowym Jorku. Mistrzyni Polski Seniorów we florecie kobiet 2020.
Pan Winyl
Pan Winyl
Swoją przygodę z przedsiębiorczością zaczął w 2008 roku otwierając swój pierwszy sklep internetowy z winylami, przez kolejne lata działał na szeroko pojętym rynku muzycznym, jako manager artystów, promotor, organizator wydarzeń muzycznych, doradca rozwoju kariery, dystrybutor nośników fizycznych i cyfrowych.
W dobie pandemii zainteresował się kryptowalutami oraz tokenizacją w kontekście rynku muzycznego.
Uczestniczył w kilku projektach WEB 3, gdzie odpowiadał za tokenizację muzyki i marek artystycznych.
Obecnie prezes spółki POLVINYL, która łączy tłoczenie płyt winylowych z nowoczesnymi technologiami.
Autor "Książki o winylach" i winylowy felietonista Radia 357.
Sfinks Polska
Sfinks Polska
Od sierpnia 2011 r. prezes Sfinks Polska, notowanej na GPW spółki, do której należą m.in. sieci gastronomiczne SPHINX, Piwiarnia czy Chłopskie Jadło. Stanowisko prezesa w Sfinksie piastował również w okresie od czerwca 2009 r. do kwietnia 2010 r., po czym przeszedł czasowo do rady nadzorczej tej spółki.
Zanim zaangażował się zarządczo i kapitałowo w Sfinks Polska, przez wiele lat współtworzył i zarządzał w randze prezesa grupą kapitałową Dominet, w ramach której poprzez franczyzę rozwijany był ogólnopolski Dominet Bank. W 2007 r. Dominet SA, a wraz z nim Dominet Bank, zostały z sukcesem sprzedane międzynarodowej grupie Fortis.
W swojej karierze Sylwester Cacek zasiadał także w radach nadzorczych spółek podlegających nadzorowi bankowemu i giełdowemu takich jak: Dominet Bank SA, Impel SA. Jest członkiem Rad Nadzorczych kilku spółek nie notowanych na GPW.
NZS UŚ
NZS UŚ
Student prawa w ramach Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwent Prawa Amerykańskiego na UW. Uczestnik prestiżowych akademii, takich jak Kolegium Legislacji, Szkoła Przywództwa Pod Żaglami oraz Akademia Liderów Dyplomacji. Za swoją działalność naukową wyróżniony Stypendium Prezesa Rady Ministrów oraz Stypendium Rektora. Laureat i Finalista konkursów z zakresu przemawiania i negocjacji.
Przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Śląskiego w kadencji 2022/2023, obecnie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej NZS UŚ oraz Senator Uniwersytetu Śląskiego.
Czynny uczestnik i wolontariusz na międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych o tematyce prawa nowych technologii.
W wolnych chwilach uwielbia odwiedzać nowe burgerownie.
NZS UŚ
NZS UŚ
Absolwentka pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i terapii pedagogicznej, a także studentka III roku międzynarodowych studiów polskich na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Uwielbia pracę z ludźmi, dobrą kawę i podróżować w nowe miejsca. Interesuje się prawami dzieci a także socjalizacją płci.
Aktualnie pełni funkcję Sekretarza w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Prawnik
Prawnik
Prawnik, specjalista ds. elektromobilności oraz efektywności energetycznej. Autor kilkudziesięciu analiz i strategii związanych z wdrażaniem elektro i wodoromobilności oraz odnawialnych źródeł energii w polskich samorządach.
Zawodowo doradza i koordynuje realizację projektów poprawy efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach oraz inicjuje tworzenie klastrów energii. m.in. Klastra „Czysta energia dla Piastowa” oraz „Zawierciańskiego Klastra Energii”.
Prezes Instytutu Lema
Prezes Instytutu Lema
Popularyzator technologiczny, dziennikarz naukowy powołany przez Komisję Europejską na funkcję Cyfrowego Ambasadora UE. Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Autor kanału technologicznego This is IT na serwisie Youtube oraz bloga makeway.pl. Stawia na człowieka, który rozumie, że technologia to tylko i aż narzędzie w jego rękach, którym powinien pozytywnie zmieniać świat. Promuje to co polskie i innowacyjne.
Instytut Inicjatyw Lokalnych
Instytut Inicjatyw Lokalnych
Prezes Fundacji Instytut Inicjatyw Lokalnych Im. Prof. Waleriana Pańki. Od wielu lat zaangażowany w pracę w trzecim sektorze.
W przeszłości współpracował m.in. ze Stowarzyszeniem Koliber i Klubem Jagiellońskim. Członek Rady Działalności ds. Pożytku Publicznego oraz Komitetu ds. Umowy Partnerstwa. Były członek Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.
Absolwent Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
SIM Zagłębie
SIM Zagłębie
Prawnik, społecznik, przedsiębiorca.
Obecnie Prezes Zarządu SIM Zagłębie Sp. z o.o. Członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego w latach 2018-2022. Członek Zarządu Fundacji New Europę Foundation w latach 2015-2018. Koordynator finansowy projektów krajowych i europejskich.
Absolwent III edycji Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności.
Nauka to Lubię
Nauka to Lubię
Doktor fizyki, dziennikarz i czołowy polski popularyzator nauki, znany z kanału YouTube Nauka. To Lubię. Od wielu lat w prosty sposób tłumaczy dorosłym i dzieciom, jak działa świat.
Autor książek popularnonaukowych i „Akademii Superbohaterów". Założyciel Fundacji Nauka. To Lubię oraz doradca Dyrektora Generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Prywatnie fan żeglarstwa.
redaktor naczelny Energetyka24.com
redaktor naczelny Energetyka24.com
Prawnik, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny serwisu Energetyka24.
Laureat nagrody Studencki Nobel w kategorii Dziennikarstwo i Literatura, nagrody w konkursie Platynowe Megawaty za najlepszą publikację o rynku energii elektrycznej oraz nagrody Dobry Dziennikarz 2021. Nominowany w konkursie MediaTory oraz do nagrody Grand Press w kategorii Dziennikarstwo Specjalistyczne. Stypendysta James S. Denton Transatlantic Fellowship.
Autor książek „Energiewende. Nowe niemieckie imperium” oraz „Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy”.
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, karierę zawodową rozpoczynał w sprzedaży, zafascynowany od zawsze technologią współtworzył software house, był zaangażowany w szereg projektów informatycznych związanych z budową dedykowanych rozwiązań i produktów, laureat nagrody Deloitte Fast 50CE. Pasja do budowy mechanizmów zarządzania i kształtowania menadżerów i organizacji zaprowadziła go do HR lub jak woli mówić do People & Culture.
Będąc jak zawsze blisko technologii wspierał, jako interim manager, doradca lub mentor, sukcesy i wzrost wielu polskich start-upów i scale-upów, pomagając budować i ulepszać organizacje na różnym etapie wzrostu. Współautor Culturivy - metodyki budowy obszaru People & Culture w organizacjach rosnących.
Od 2023 roku związany z EY jako Manager w zespole Digital HR Transformation HUB.
działacz społeczny
działacz społeczny
Koordynator Klastrów Energii w XOOG Klastry Energii. Student V roku Prawa w ramach Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor analiz oraz raportów z zakresu prawa energetycznego.
Laureat i finalista konkursów z zakresu retoryki oraz negocjacji. Aktywny prelegent oraz współorganizator konferencji z zakresu historii prawa oraz teorii i filozofii prawa, a także panelista Śląskiego Festiwalu Nauki. Członek zarządów kół naukowych oraz organizacji studenckich, wśród których należy wyróżnić Korporację Akademicką. Alumn Kolegium Legislacji, Akademii Liderów Rzeczypospolitej oraz Kolegium RP. Za swoją działalność naukową i społeczną został uhonorowany wyróżnieniem w ramach ministerialnego konkursu Ambasador Młodego Pokolenia RP.
W wolnych chwilach amator gry na pianinie, gry w tenisa oraz pływania. Miłośnik muzyki poważnej, sympatyk Opery Śląskiej, fan książek fantasy, adept dolce vita, a nade wszystko dandys.
Dziennikarz, vloger
Dziennikarz, vloger
Ekspert ds. komunikacji, prowadzący programu telewizyjnego, polski patriota, urodzony w rodzinie emigracyjnej w Wielkiej Brytanii. Od lat popularyzuje polską historię i kulturę wśród zagranicznych odbiorców.
Jest autorem kilku viralowych kampanii o tematyce patriotyczno-historycznej w językach angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, rosyjskim i niemieckim, m.in o Bitwie Warszawskiej, Zbrodni Katyńskiej, II Wojny Światowej czy o polskim dążeniu do reparacji wojennych. Jego filmy zostały odtworzone kilka milionów razy na YouTubie, kilkadziesiąt milionów razy na Twitterze i Facebooku, i ponad 100 milionów razy na Tik Toku.
Jest prowadzącym cyklu dokumentalno-historycznego “Polskie Dziedzictwo” dla TVP Dokument, w którym odwiedza tereny dawnej Rzeczpospolitej i opowiada o śladach polskości na tych terenach.
Instytut Cyfrowego Obywatelstwa
Instytut Cyfrowego Obywatelstwa
Twórczyni i prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa. Autorka książki “Wychowanie przy ekranie”. Pomysłodawczyni i współautorka pierwszego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej (2022) i Kwestionariusza Samooceny Higieny Cyfrowej.
Medioznawczyni, badaczka i działaczka społeczna. Ekspertka zespołu ds. edukacji Komitetu Dialogu Społecznego KIG. Członkini Rady Programowej Fundacji Orange. W poprzednich latach ekspertka Ministerstwa Cyfryzacji ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie, członkini Parlamentarnego Zespołu ds. Cyberbezpieczeństwa Dzieci oraz wiceprezeska Fundacji Dbam o Mój Zasięg. Pierwszych kilkanaście lat związana zawodowo z firmami z branży internetu i nowych technologii. Autorka licznych publikacji publicystycznych i popularno-naukowych z obszaru wpływu nowych technologii na społeczeństwo. Umieszczona na liście 100 Kobiet Roku 2022 przez magazyn Forbes Women.
HR Hints
HR Hints
Founder & CEO HR Hints, pierwszego butiku HR w modelu subskrypcyjnym. Ekspertka HR z doświadczeniem psychologicznym i menedżerskim. Liderka w branży tech, która współtworzyła startupy z udanymi exitami (m.in. akwizycja przez FedEx o wartości $228 mln) i wyjściami na giełdę.
Owner & CEO Culturivy - zestawu metody, książki i platformy dla HR. Autorka książki "Culturivy: The Power of Changing a Workplace" (premiera w czerwcu 2023), która opisuje autorską metodę budowania kultur organizacyjnych.
Ukraińska aktywistka
Ukraińska aktywistka
Mariana Salii urodziła się w Ukrainie, w obwodzie Winnickim. Jest absolwentką Uniwersytetu Winnickiego.
W 2017 roku podjęła ważną decyzję o przeprowadzce do Polski. Motywowana chęcią poszerzenia swoich horyzontów zawodowych i osobistych, postanowiła podjąć nowe wyzwania w innym kraju. W Polsce znalazła doskonałe warunki do dalszego rozwoju zawodowego.
Obecnie pełni funkcję koordynatora projektów ukraińskich. Jej praca polega na organizowaniu i zarządzaniu różnymi projektami, mającymi na celu promowanie współpracy między Polską a Ukrainą.
dziennikarz ekonomiczny
dziennikarz ekonomiczny
Journalist of the Year by the Wincott Foundation Best Radio Contributor, 2020 by the The Voice of the Listener & Viewer Tim Harford, described by the New Statesman as ‘per- haps the best popular economics writer in the world’, is a behavioural economist, BBC radio and TV presenter and award-winning Financial Times columnist. Sometimes called ‘Britain’s Malcolm Gladwell’, Tim offers a distinctive blend of storytelling, humor and intelligence.
Marcin Przydacz, Marcin Kuśmierczyk, Marek Budzisz, mod. Michał Róg
Wybuch wojny na Ukrainie w lutym 2022 r. wydaje się jednocześnie tak bliski i tak odległy. Początkowe przerażenie rosyjską agresją ustąpiło entuzjazmowi w obliczu pierwszych ukraińskich zwycięstw na froncie. Obecnie jednak trudniej o optymizm – ukraińska kontrofensywa roku 2023 nie powiodła się a Federacja Rosyjska nieustannie powiększa swoje siły zbrojne, zwiększając presję na linii frontu. Czy Ukraina wciąż ma szansę na pokonanie armii Władimira Putina? Do jakiego stopnia prezydent Zełeński może liczyć na pomoc krajów zachodnich? Czy zawarcie pokoju jest możliwe, a jeśli tak – na jakich warunkach?
Emilia Kopeć, Eliasz Grubiński, Anna Richards, Mateusz Blachnierek, mod.Filip Gołębiewski
Młodym Europejczykom z krajów zachodnich przy wchodzeniu w dorosłość często towarzyszy poczucie życia w epoce stagnacji i licznych kryzysów: katastrofy klimatycznej, perturbacji gospodarczych, uwiądu kultury, polaryzacji życia politycznego oraz kryzysu międzyludzkich więzi. W obliczu takich problemów łatwo o zniechęcenie i bezradność – z jakiegoś powodu cechy te nie charakteryzują młodego pokolenia Polaków, którzy wchodzą na rynek europejski i światowy z poczuciem sprawczości, odwagą i optymizmem. Takie wrażenie można przynajmniej odnieść, patrząc na imponujące sukcesy polskich młodych dorosłych za granicą oraz w ojczyźnie. Czy ta perspektywa jest jednak prawdziwa, czy może mamy do czynienia wyłącznie ze złudnym wrażeniem? Czy coś rzeczywiście przesądza o polskiej wyjątkowości?
Włodzimierz Piątkowski, Łukasz Sakowski, Dominika Tworek, Piotr Szczukiewicz, Konstanty Pilawa, Paweł Musiałek
Głośny w mediach i w gronie ekspertów współczesny kryzys zdrowia psychicznego w największym stopniu dotyka najmłodszych. Symptomy depresji, zaburzeń osobowości, stanów lękowych lub innych problemów pojawiają się wśród zoomerów bardzo często. Wiele mówi się też o stale oddalającym się terminie na rozpoczęcie w pełni dorosłego, autonomicznego życia. Tak szeroki fenomen musi mieć jednak swoje przyczyny w szerszym życiu społecznym, uwarunkowaniach cywilizacyjnych i charakterystyce epoki. O jakich czynnikach mówimy i jak możemy pomóc młodym ludziom odkryć to, co przywróci im szczęście, sprawczość i poczucie sensu?
Marcin Gomułka, Krzysztof Sowiński, Dariusz Cupiał, Annamaria Grubińska, mod. Hanna Grabowska
Rodzina – ta podstawowa komórka życia społecznego - przechodzi dziś wizerunkowy kryzys. W mediach często słyszymy o jej jaskrawych patologiach, zaś jeszcze częściej o jej przestarzałym charakterze. Współczesny człowiek ma preferować luźniejsze formy wchodzenia w związki a tradycyjny model traktować jak szacowny przeżytek. Czy rodzina rzeczywiście jest tylko dla boomerów? Jak może wyglądać współczesny, tętniący życiem i pełen dobrych relacji dom?
Karol Tatara, Bartosz Sokół, Karol Matecki SDS, Bartłomiej Wojnarowski, Szymon Pękala, Mateusz Jakubowski, mod. Jakub Moroz
Sekularyzacja polskiego społeczeństwa jest faktem. Niektórzy mówią o niej triumfalnie, inni z bólem i obawą. Proces ten w największym stopniu dotyczy młodych Polaków, którzy rozstają się z Kościołem i praktykowaniem wiary w wieku nastoletnim lub krótko po osiągnięciu dorosłości. Chrześcijaństwo jest często opisywane przez nich jako nieżyciowe, nienaukowe, opresyjne i wykluczające. Jakie sposoby przekazywania wiary mogą dziś lepiej odpowiadać na pytania i potrzeby młodych ludzi? Czy proces sekularyzacji jest nieunikniony i nieodwracalny?
Tomasz Terlikowski, Marcin Kawko, Konrad Czernichowski, Paweł Rojek, Magdalena Kadziak, mod.Adam Zych
Nauczanie Kościoła Katolickiego najczęściej kojarzymy z prawdami o Bogu, zbawieniu czy moralnym życiu. Mniej znanym jego aspektem jest tzw. Katolicka Nauka Społeczna, odnosząca się do kształtowania życia społecznego, gospodarczego i politycznego w zgodzie z chrześcijańskimi zasadami. Pisali o niej papieże tacy jak Leon XIII, Paweł VI, Jan Paweł II czy Franciszek. Czy ma ona jednak zastosowanie w dzisiejszym świecie? Czy w oparciu o społeczne nauczanie Kościoła można wykuć lepsze zasady wspólnego życia? Jeśli tak, jak miałyby one wyglądać?
Krystian Kratiuk, Dominik Dubiel SJ, Grzegorz Gil, Piotr Popiołek, Tomasz Rowiński, mod.Kamil Kelner
Kościół Katolicki znajduje się obecnie w epoce turbulencji. Przemiany związane z charakterem jego obecności w życiu społecznym, kryzys moralnej wiarygodności, coraz bardziej przybierający na sile wewnątrzkościelny spór między konserwatystami i progresywistami – te i inne problemy przypadły na czasy rządów papieża Franciszka. Jak ocenić ten okres? Jakie pozostawi on po sobie dziedzictwo? Jaka przyszłość czeka Kościół, gdy era papieża z Argentyny się skończy?
Dariusz Szymczycha, Cezary Kaźmierczak, Jadwiga Emilewicz, Adam Eberhardt, mod.Mikołaj Zacny
O gospodarczych relacjach polsko-ukraińskich powiedziano w ostatnich miesiącach bardzo wiele. Występujące na wielu płaszczyznach zacieśnienie więzi między obydwoma naszymi narodami znalazło swoje odzwierciedlenie także w zwiększonej liczbie interakcji między polskim i ukraińskim biznesem. Niektórzy wskazują tutaj na zagrożenie, jakie niesie z sobą napływ tańszych i konkurencyjnych ukraińskich produktów, inni z kolei skłonni są widzieć w ukraińskim rynku cennego partnera, z którym współpraca może przede wszystkim opłacić się obydwu stronom. Jak jest naprawdę? Gdzie i jak możemy współpracować a gdzie nieunikniona jest rywalizacja?
Jakub Banaszek, Paulina Matysiak, Jan Śpiewak, Karol Wałachowski, Piotr Maleszyk, mod.Filip Łapiński
W dyskusji nad problemami społecznymi łatwo skupić się wyłącznie na największych i najbogatszych metropoliach. To tam przecież „dzieje się życie”, tam zjeżdża się też wielu młodych ludzi w poszukiwaniu edukacji i pracy. Z drugiej strony, w średnich i mniejszych miastach nadal mieszkają miliony ludzi, których dylematy są tak samo prawdziwe. Czy wszyscy skazani są na przeprowadzkę do dużych aglomeracji? Jakie atuty może kryć w sobie miasto średniej wielkości? Co można zrobić, by uczynić je atrakcyjniejszym dla młodych ludzi? Jak mogą wyglądać w nim zagadnienia pracy, studiów, mieszkania i życia kulturalnego?
Piotr Dardziński, Grzegorz Blicharz, Maria Ciostek, Justyna Durszewicz
Konrad Hennig, Bogdan Zawadewicz, mod. Bartosz Stanek
Wybuch wojny i szybki wzrost napięć międzynarodowych szybko przełożył się na globalną gospodarkę. Widzieliśmy na własne oczy, jak zrywane lub nadwyrężane są łańcuchy dostaw i jak niektóre gałęzie gospodarki nagle tracą na znaczeniu, podczas gdy inne błyskawicznie rosną. W obliczu wojny wielu ludzi rezygnuje z inwestowania, próbując uchronić swoje fundusze przed nieoczekiwanymi stratami, lecz może istnieją sposoby na inwestowanie w trudnych czasach? W co inwestować, by móc korzystać ze zmieniającej się architektury bezpieczeństwa i deglobalizującej się gospodarki?
Jakub Kaczmarski, Maciej Mylik, Jakub Lipiński, mod. Jan Gruszczyński
Czwarta rewolucja przemysłowa i pojawienie się nowych technologii opartych o sztuczną inteligencję raptownie przekształcają globalną gospodarkę. Żyjemy w erze innowacji i wielkich zmian, które wymagają wyobraźni, wiedzy i sprawczości. Jakie szanse na odnalezienie się w zmieniającej się rzeczywistości ma Polska i jak można najlepiej wykorzystać potencjał ludzi młodych, by włączyć się w światowe procesy gospodarcze? Czego potrzebujemy, by stworzyć polską Dolinę Krzemową?
Krzysztof Jodłowski, Michał Kot, Wojciech Przybylski, Anna Richards, mod. Patryk Spaliński
Wszyscy lubią dyskutować o różnicach międzypokoleniowych, oddzielających od siebie boomerów, pokolenie X, milenialsów i zoomerów. Każde z nich wkraczało do życia społecznego z innym zestawem cech, wartości i potrzeb. Kim są zatem współcześni nastolatkowie i młodzi dorośli? Jakich dóbr materialnych i kulturowych szczególnie potrzebują? Jak wygląda epoka, która ukształtowała ich wejście w dorosłość? Na jakich zagadnieniach szczególnie im zależy i jak przedstawiciele innych pokoleń mogą lepiej zrozumieć ich wrażliwość?
Marek Dietl, Paulina Matysiak, Krzysztof Mazur, Dawid Piekarz, mod.Iwo Emilewicz
Imponujący rozwój gospodarczy Polski przez ostatnie 35 lat nieprawdopodobnie przeobraził nasz kraj. Choć kiedyś wydawało się to absolutną mrzonką, na horyzoncie naszych krajowych możliwości jest nawet znalezienie się w G20. Sukces ten wymaga jednak „wskoczenia” na jeszcze wyższy poziom rozwoju infrastrukturalnego i gospodarczego – jakie inwestycje powinny być jego kołem zamachowym? Czy kluczową rolę odegra tu energetyka jądrowa i nowy hub lotniczy w postaci osławionego CPK?
Adam Nowak, Bartosz Mielniczek, Marcin Gryn
Przetaczające się przez cały kraj protesty rolników przykuły zainteresowanie całego społeczeństwa i sprowokowały do dyskusji nad rolą krajowego rolnictwa w życiu Polaków. Czy polska gospodarka rolna jest niepodległa żywieniowo i byłaby w stanie wyżywić swoich obywateli bez konieczności importowania żywności zza granicy? Na ile możliwość ta jest ważna w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa i stabilności? Co możemy zrobić, by wzmocnić nasz rolno-hodowlany rynek i zadbać o obfitą dostępność zdrowej żywności dla milionów Polaków?
Agnieszka Parol-Górna, Jan Zujewicz, Dorota Bojemska, Piotr Trudnowski, Jan Ślifirczyk, mod.Michał Twardosz Gdy interesujemy się polityką, robimy to zazwyczaj w odniesieniu do wydarzeń ogólnokrajowych; skupiamy się na polskim sejmie, rządzie, osobie prezydenta, dostrzegając, jak ich decyzje przekładają się na tożsamość Polski i nasze codzienne życie. Jaki wpływ na rzeczywistość wokół nas ma lokalny samorząd? Jak możemy doprowadzić do potrzebnych zmian w naszej małej ojczyźnie i jaki potencjał do wpływania na rzeczywistość kryje się w organizacjach pozarządowych?
Rafał Woś, Adam Szabelak, Stefan Sękowski, Marcin Chmielowski, Marcin Kowalski, mod.Mateusz Tondera
Spór o gospodarczą politykę prawicowych partii jest tak stary, jak sama prawica. Według niektórych, prawicę charakteryzuje podejście wolnorynkowe, odróżniające ją od socjalizmu lewicy. Zdaniem innych, prawica u władzy powinna przede wszystkim urzeczywistniać zasady społecznej solidarności, dbając o ubogich i potrzebujących. Zwolennicy obydwu perspektyw przytaczają liczne argumenty, ale czy jesteśmy w stanie ustalić jeszcze, która perspektywa jest właściwa? Jakie niepożądane efekty uboczne mogą wiązać się z przyjęciem jednego z tych podejść? Jakie punkty wspólne mogą odnaleźć prawicowcy wolnorynkowi i prawicowi solidaryści?
Miejscem wydarzenia jest kultowe miejsce spotkań ludzi młodego pokolenia – Muchowiec.
Specyfika miejsca pozwala stworzyć wyjątkowy koncept wydarzenia, który zrywa z tradycją licznych sal konferencyjnych.
Zamiast tego powstanie specjalnie zbudowana strefa przystosowana zarówno do debat one-on-one, fire-chatów oraz strefy chill out.
Otwarta przestrzeń zewnętrzna zostanie zaadaptowana do licznych spotkań plenerze, a plenerowa strefa chill do wspólnego grillowania oraz piwa pod chmurką.
Widzimy się – 9 czerwca!
Specjalne autobusy / transport na miejsce wydarzenia:
„Katowice Andrzeja Dworzec” – „Muchowiec Korty Pętla” – 8:30, 9:15, 10:00, 10:45, 11:30, 12:15
„Muchowiec Korty Pętla” – Katowice Andrzeja Dworzec” – 20:15, 21:00, 21:45, 22:30, 23:15, 00:00.
Fundacja Projekt PL zajmuje się badaniem wpływu nowoczesnych technologii na człowieka, społeczeństwo i gospodarkę. Jesteśmy think tankiem skupiającym ludzi wrażliwych na stosunki społeczne panujące w Polsce i chcących aktywnie angażować się na rzecz ich zmiany.
W tym roku spotkamy się w malowniczym miejscu w Lublinie.
Specyfika otoczenia pozwoli nam stworzyć wyjątkowy koncept wydarzenia, który będzie zrywał z tradycyjnymi salami konferencyjnymi.
Otwarta przestrzeń zewnętrzna zostanie zaadaptowana do licznych spotkań w plenerze oraz wieczornej integracji.
Fundacja Projekt PL zajmuje się badaniem wpływu nowoczesnych technologii na człowieka, społeczeństwo i gospodarkę. Jesteśmy think tankiem skupiającym ludzi wrażliwych na stosunki społeczne panujące w Polsce i chcących aktywnie angażować się na rzecz ich zmiany.
Dominik Wrona
dominik.wrona@projektpl.org
tel. 732 550 480